Dabar populiaru pliekti bankininkus ir kaltinti juos dėl visų bėdų. “The Economist” perspėja, kad nenueitume per toli. Bankai yra būtini šalies klestėjimui. Be stiprių bankų nėra nei pasiturinčios visuomenės, nei kultūros ar švietimo. http://www.economist.com/node/21542389

 

Visuomenininkų pamokos VI. Pritraukite valstybės darbuotojus

2012 sausio 17 d.

 

Pasiklausius neretos nevyriausybinės organizacijos pareiškimų atrodytų, visi valstybinėse įstaigose dirbantys žmonės tik ir rezga kaip kenkti visuomenei. Tačiau iš tiesų valstybės įstaigų darbuotojų parama yra gyvybiškai svarbi NVO veiklos sėkmei.

 

Žinoma, kad valdiškose įstaigose sėdi ne vien piktybiniai žmonės. Jie taip pat norėtų savo šaliai gero, tačiau paprastai valstybės tarnautojo (o neretai net ir politiko) rankos suraišiotos nurodymų iš viršaus. Šie žmonės turi daug operatyvinės informacijos, tačiau ribotas galimybes ja pasinaudoti. Čia atsiranda didžiulė galimybė visuomenininkams.

 

Valstybinių institucijų tarnautojai – mūsų akys ir ausys. NTAKK visos kampanijos metu gaudavo daug vidinės informacijos apie nuotaikas seime, planuojamus žingsnius, manevrus siekiant kad mūsų nebūtų svarstant įstatymą. Daugybė politikų ir jų padėjėjų siuntė koalicijai žinių srautą ir pasiūlymus kaip į tai reaguoti.

 

Valstybės tarnautojai, sakyčiau, yra akys ir ausys, o visuomenininkai yra gerklė, rankos ir kojos. Be tikslios informacijos esame neveiksnūs, nes esame alki ir nesugebame susiorientuoti. Peržvelkime visus sėkmingesnius NVO atvejus, ir pamatysime, kad ten visur yra stiprus ryšys su valstybiniu sektoriumi.

 

  • Kartais NTAKK juokaujame, kad NTAKD (Nacionalinis tabako ir alkoholio departamentas, valstybinė įstaiga) yra mūsų valdiška ranka. Ten dirbantys žmonės mus karštai palaiko. Keletas jų darbuotojų yra ir NTAKK nariai, taigi galime naudotis jų duomenų bazėmis ir patirtimi. Šie žmonės ypač naudingi kai reikia susigaudyti įstatymų raizgalynėje, parengti teisinį raštą ir pan. Jie niekuomet neateis į mitingą protestuoti, tačiau be jų kompetencijos nesugebėtume išvystyti kvalifikuoto pasipriešinimo.

 

  • Pedofilų tramdytojų kampanija. Pati N.Venckienė yra teisėja, tad ji geba organizuoti kvalifikuotą teisinę gynybą. Tačiau ji ir pati sako, kad jei ne žmonių parama, mergaitę jau seniai būtų pasiėmę.

 

  • Tautos ateities forumas, užsiimantis saugumo departamento visuomenine priežiūra. Pirmininkas dr. A.Matulevičius – buvęs seimo nacionalinio saugumo komiteto pirmininkas. Jo brolio sukurtas filmas „Tyrimas, sudrebinęs klaną“ (44 min.) – būtinas pamatyti. Taigi vėl turime tamprius valstybinės organizacijos ir visuomenininkų ryšius.

 

  • Sveikuolių sąjunga. D.Kepenis – pats buvęs aukštas viršininkas. Jis randa kalbą su valstybinių įstaigų vadovais, jo organizuojamose konferencijose lankosi ir skaito pranešimus įžymūs gydytojai, sveikatos įstaigų vadovai. Kai pats buvau Sveikuolių mokykloje, mus aplankė A.Zuokas  - kartu poroje su juo darėme mankštą J

 

Taigi matome, kad efektyviam pasipriešinimui organizuoti bendradarbiavimas su valdžios struktūromis yra būtinas. Tačiau dar vakar sakiau, kad jis yra neįmanomas. Pasikeitė nuotaika?

 

Iš tiesų teisinga yra ir viena, ir kita. Nei vienas iš šių kelių atskirai nėra teisingas, būtinas jų derinys. Todėl aš siūlau dalinti organizaciją pusiau. Dalis, įskaitant vadovą, maloniai bendradarbiauja su valdžios organais, o kita dalis imasi aršių maištininkų vaidmens. NTAKK įkūriau ir vadovavau šiam flangui. Mūsų koalicijoje dabar niekam nekyla abejonių, kad toks taip pat būtinas. Tačiau būtinas ir draugiškas valdžiai organizacijos veidas.