Visuomenininkų pamokos IV. Išsirinkite protingą lyderį

 

Poreikį turėti protingą organizacijos lyderį įrodinėti nereikia, tad mes iš karto pereisime prie to, kaip atpažinti kuris lyderis yra tinkamas.

 

Dabar populiaru sakyti, kad svarbiausia lyderio savybė yra charizma. Populiari nuostata, kad charizma – tai žmogų sudievinanti savybė, kažkokia dovana iš dangaus. Laikausi kiek žemiškesio požiūrio: jei jaučiate, kad lyderis jus traukia tiek, kad nebetenkate proto, gal jums laikas užsirašyti pas psichiatrą? Juk baisiausi diktatoriai žmogėdros visuomet tarytum pasižymi neatsispiriama charizma. Vien jau ko verti vaizdai iš Stalino arba, neseniai, Kim Čion Iro laidotuvių.

 

Nesigilinsime, kodėl stiprus emocinis poveikis nėra garantuotai tinkamo lyderio ženklas. Jei šį klausimą norėsite išgliaudyti, siūliau perskaityti tą pačią „Minios psichologiją“.

 

Lyderio perspektyvumas turi būti matuojamas jo polinkiu į tiesą. Jei šis žmogus domisi kas teisinga ir tuo vadovaujasi, tuomet jūs nebūsite apvilti.

 

NTAKK turi tikrą lyderį. Tai dr. doc. Aurelijus Veryga. Paminėsiu jo asmenines savybes ir pažvelgsiu, kaip tai daro NTAKK viena veiksmingiausių nevyriausybinių organizacijų Lietuvoje.

 

Kompetentingas ir siekia tiesos

Dr. A.Veryga yra mokslininkas jautria širdimi. Jis yra praktikuojantis psichiatras, dėsto universitete ir dirba terapijoje su alkoholikais. Savo sritį puikiai išmano ir teoriškai, ir praktiškai. Niekas iš mūsų negalėtų pateikti tiek duomenų iš viso pasaulio. Tai tvirtai argumentuoja jo nuomonę. Tačiau savo sritį jis puikiausiai išmano ir praktiškai. Šis žmogus geriau už kitus žino kas iš tiesų yra alkoholis, nes dirbdamas su alkoholikais nuolatos susiduria su tikruoju jo veidu. Aurelijus nesutinka nuleisti akis ir imasi savo žmogiškosios pareigos – kovoti su blogiu pasitelkiant tiesą.

Todėl jį drąsiai galima pavadinti garbiu disidentu, Lietuvos sąžine.

 

Kuklumas su žemaitiška iškalba ir užsispyrimu

A.Veryga yra kuklus ir santūrus žmogus. Tik ne kai reikalas užeina apie alkoholį. Tada jis tampa bekompromisiu kovotoju, pasiryžusiu viskam. Koalicijos viduje Aurelijus yra ypač jautrus kito žmogaus jausmams ir daro viską, kad kitas nesupyktų, neįsižeistų ir pan. Jis labai stengiasi dėl organizacijos narių vienybės. Tačiau visai kitą veidą mato priešininkai. Kai Aurelijus pasisakinėja apie alkopramonę, ją palaikančius seimūnus, kaip ir dera žemaičiui, žodžių į vatą nevynioja. Jis gali juos išvadinti ir tautos nelaime, ir psichiškai nesveikais, ir puolusiais žmogystomis. Šis derinys – jautrumas viduje, aršumas išorėje – daro Koaliciją vieningą ir atsidavusią.

 

Atviras naujoms idėjoms ir netrukdo kitiems veikti

Su Aurelijum dažnai kalbamės telefonu. Jis lengvai priima geras idėjas. Jo lyderystė nėra barjeras pasireikšti kitiems. Koalicijoje aš paprastai be vargo suderinu savo naujus sumanymus ir gaunu jo palaikymą. Taip, pavyzdžiui, įkalbėjau jį imtis atvirai paniekinančios retorikos prieš seimūnus, nes diplomatinė kalba patyrė fiasko. Aurelijus tai pavadino karu be taisyklių. Įsitikinome, kad visuomenininkams tokia retorika ir apskritai karas be taisyklių daug naudingesnis nei valdžiūnams.

Tad kai valdžia sutiks jus su panieka, turėtumėte trinti rankas – taip jie patys sau kasa duobę.

 

Teikia palaikymą ir išreiškia dėkingumą

Aurelijus - tai visų pirma į žmonių jausmus orientuotas lyderis. Koalicijoje būname visuomet įvertinti už pastangas ir mums visuomet būna padėkota už naudingą indėlį. Visi svarbūs, visi reikalingi, visi nuostabūs – tikriausiai tai ir yra svarbiausia priežastis, padariusia NTAKK tokia aršia visuomenės interesų gynėja.

 

Aplankykite A.Verygos asmeninį tinklaraištį http://blaivus.blogspot.com/