Smuikininkas ant stogo

2012 liepos 20 d.

 

Ar norėtumėte pajusti, koks buvo čia gyvenusių žydų gyvenimas, buitis ir troškimai? Tada rekomenduoju savaitgalį pažiūrėti filmą „Smuikininkas ant stogo“ (radau tik anglų kalba, bet pasiieškoję turėtumėte rasti ir rusiškai). Šis filmas sukurtas pagal įžymaus rašytojo Šolem Aleichemo apsakymų rinkinį „Tevija ir jo dukros“.

 

Pagal šį kūrinį 1964 m. Brodvėjuje pastatytas miuziklas, kuris tapo vienu ilgiausiai rodomu spektakliu šio teatro istorijoje. 1971 m. sukurtas filmas, kurį ir matysite. Jis taip pat mušė pasaulinius populiarumo rekordus. Jį kino teatruose mate daugiau nei 1 milijardas žiūrovų.

 

Filmas pasakoja apie 20 a. pradžios Ukrainos žydo susidūrimą su išorinio pasaulio įtakomis, kurios daro neatlaikomą spaudimą bendruomenės tradicijoms ir gyvenimo būdui. Filmas labai autentiškai parodo Centrinės Europos žydų gyvenimą, buitį ir papročius. Filme daugybė autentiškų jų kultūros detalių, personažai labai tikroviški. Filmas taip pat atskleidžia jų trapią padėtį politinių ir socialinių jėgų kontekste. Pats pavadinimas yra aliuzija į aukštesnę jėgą, kuri mėto paprastąją mirtingąjį kaip bangos jūroje. (Čia paminklas šiam smuikininkui ant stogo Netanijoje, Izraelyje). Filmo pabaiga  - netikėtas visos bendruomenės iškeldinimas politiniu nurodymu - atspindi staigią šios kultūros pabaigą C.Europos regione.

 

Malonios peržiūros. Smuikininkas ant stogo (Fiddler on the Roof): http://www.youtube.com/watch?v=PZsY7p-GNgk

 

O čia šiaip šiuolaikinė žydų daina:

http://www.youtube.com/watch?v=cEQca7O6_vg