Vakarykštėje žinutėje (Priklausomybė nuo prezidento) neparašiau paskutinės minties: štai kodėl Vakaruose, kai gyventojų reikalai eina prastyn, su jų nuotaikomis čiuožia žemyn ir šalių vadovų reitingai. Tačiau Rytų Europoje yra priešingai – prastėjant piliečių nuotaikoms vadovų reitingai netgi kyla.

 

Prezidentės traukuliai

2012 03 20

 

Mitingas baigėsi, skiname pirmuosius vaisius.

 

Dar prieš savaitę prezidentė mojo ranka, kad FNTT pareigūnų atleidimo istorija – tik priešrinkiminės batalijos. Ji pasakė, kad tame nedalyvausianti. Tačiau vos po savaitės ji praneša, kad valdantieji sutarė kaip šį skandalą pabaigti.

 

Tai ar ši istorija iš tiesų tik priešrinkiminis šurmulys? Jei taip, tai ko tada prezidentė jau po savaitės dalyvauja ieškant išeities? Tiksliau pasakius, jau po savaitės skelbia apie išeitį iš krizės. O jei tai nėra priešrinkiminės batalijos, tuomet ko vertas prezidentės pareiškimas prieš savaitę? Tokiu atveju prezidentė nesugebėjo pamatyti aštrios politinės krizės. Po jos langais vyko gausus mitingas, o ji nieko nesuprato?

 

Vos prasidėjus FNTT skandalui prezidentė tvirtino, kad „Palaitis čia ne prie ko“, kad „politikuojantiems statutiniams pareigūnams“ reikėtų netgi apie baudžiamąją pagalvoti. Tačiau praėjo kelios savaitės ir prezidentė paskelbia, kad „Palaitis išeina savo noru“. Labai įdomu – ką tada pas prezidentę veikė konservatorių ir liberalcentristų vadai? Nejau tik klausėsi Palaičio išpažinties prezidentei? Ir jei Palaitis toks jau savanoris, kodėl tuomet reikėtų vartoti žodelį „susitarėme“ po susitikimo su partijų vadais? Aišku, kad Palaitis atstatydintas.

 

Prezidentė anksčiau aiškino, kad R.Palaitis jai toks brangus dėl to, kad šioje istorijoje jis niekuo neprasižengė – viską darė pagal įstatymus. Tačiau antikorupcijos komisija tvirtina kaip tik priešingai – kad R.Palaitis grubiai pažeidė įstatymus. Kaip skandalo metu paaiškėjo, niekas V.Gailiui ir V.Giržadui neturi jokių kitų priekaištų, tik poligrafo parodymus. Be to, įstatymas draudžia atleisti asmenis vadovaujantis vien poligrafo parodymais. Taigi, ką čia mala prezidentė?

 

Keistai prezidentei išeina: pirmoje kadencijos pusėje ji save rūsčiomis kalbomis išgarsino kaip nenumaldomą kovotoją prieš korupciją, o štai antroje pusėje ji pradeda garsėti kaip neatlyžtanti kovotoja su Seimo antikorupcijos komisija ir jos rekomendacijomis.

 

Bet kokiu atveju, mitingas aiškiai veikia valdžiažmogių veiksmus. Vienas iš mitingo reikalavimų bemat įvykdytas – R. Palaitis atstatydintas. Aišku, mes ten rinkomės ne dėl to. Mums svarbiausia, kad į darbą būtų atstatyti V.Gailius ir V.Giržadas, ir kad jie ir toliau nagrinėtų liberalcentristų rėmėjų bylas. Prezidentė ir toliau tam visa kaip priešinasi. Pažiūrėsim, kaip viskas klostysis toliau.