Kaip Estija tapo interneto supergalybe

2012 balandžio 20 d.

 

Estija yra viena iš pasaulinių lyderių pagal interneto technologijų ir taikymo išvystymą. Pažvelkime, kaip tai nutiko.

 

Apie Estijos sėkmės istoriją rašo vakarykštės „Lietuvos žinios“. Prieš du dešimtmečius pusė Estijos gyventojų neturėjo netgi telefono. Estų tokia padėtis netenkino, ir jie priėmė sprendimą plėtoti ryšių technologijas. Vietoj to, kad susiėmę už galvos aimanuotų, kaip viskas sunku ir kodėl neįmanoma padaryti, estai entuziastingai ėmėsi diegti internetą. Dabar ten interneto ryšys išplėtotas geriausiai pasaulyje, estai pirmauja pagal valstybės pasaugų prieinamumą internetu (e-vyriausybę), pasaulinė „Skaipo“ šlovė ir t.t.

 

JAV ir Japonijos sėkmės istorijas vienas skaitytojas pakomentavo taip: ten niekada nebuvo komunizmo. Estijos sėkmės atveju tokio pasiteisinimo negali būti. Apskritai ką noriu pasakyti: nesėkmei pasiteisinimų negali būti! Žmogus, jei priima kokybišką sprendimą būti sėkmingas, anksčiau ar vėliau savo pasiekia! Žmogui  ar tautai pasikeisti gali reikėti amžinybės, tačiau gali pakakti ir minutės. Mes savo sovietinį šleifą galėjome palikti dar 1988 metais, tačiau kažkodėl vis dar nešiojamės. Aišku kodėl - tautiečių veiksmai rodo, kad jie tai brangina ir saugo.  

 

Lietuviai, palyginus su sėkmingomis tautomis, užsiiminėja savigaila. Savigaila veda į pasiteisinimus, kodėl nieko perspektyvaus neįmanoma padaryti. Taip asmuo nusimuša sau entuziazmą, o jei jam pačiam to iki galo padaryti nepavyksta, į pagalbą uoliai suskumba kiti. Vis tiek laimi tinginystės motyvas – geriau sėdėti ir nieko nedaryti.

 

Entuziazmo numušinėjimas – nusikaltimas (su išlygomis). Judėjai pasakoja tokią istoriją (Išėjimo 17, papildyta Talmudo komentarais) : kai jie išėjo iš Egipto nelaisvės ir perėjo jūrą, juos netrukus puolė viena tauta, vardu Amalekas (Amolek). Jų puolimo motyvas buvo visai nepragmatiškas – kadangi jiems nepatiko, kad kažkas išsilaisvina ir laisvi vaikštinėja, tai jie nutarė užpulti ir išžudyti. Įvyko mūšis, kurį laimėjo žydai. Tačiau Amalekas spėjo išžudyti silpnuosius – tuos, kurie pristigo pasiryžimo ir entuziazmo kurti naują ateitį. Iš to rabiai išplėtojo mokymą, kad tinginystė žmogui yra mirtina.

 

Nuo tada Amaleko vardas žydams įkūnija jų nenumaldomo priešo įvaizdį. Žydai sako, kad amalekinės jėgos pučia antisemitizmo žaizdrą, sukelia holokaustus ir t.t. Žodžiu, Amalekas tiesiog negali tverti, kai kam nors kas nors gerai sekasi. Su Amaleku kova yra žūtbūtinė – arba tu jį, arba jis tave. Yra priesakas intensyviai nekęsti Amaleko ir pasitaikius progai be skrupulų jį nužudyti.

 

Svarbiausia Amaleko savybė – entuziazmo aušinimas. Kai kas nors tampa entuziastingesnis, Amalekas iškart tai nuvertina ir paaiškina, kad tai kvaila, neįmanoma, nerealu. Jei paklausysite Amaleko, tai turite sėdėti, tingėti, nieko niekada nesiimti. Panašiai kaip per „Dviračio žinias“ bedarbių biržoje.

 

Žinoma, pas mus tokio entuziazmo aušinimo yra labai daug. Verslo darbdavių konfederacijos vadovas D. Arlauskas yra pasakęs: „Visame pasaulyje politika yra idėjų įgyvendinimo menas. O pas mus – idėjų dusinimo menas“. Amalekas čia veikia pilna jėga. Kadangi Lietuvoje žmonių entuziazmas aistringai gyventi ir drąsiai kurti yra iš esmės užgniaužtas, tai galime teigti, kad Lietuva yra užvaldyta Amaleko skleidžiamo snaudulio.

 

Judėjui yra priesakas amalėko intensyviai nekęsti, jį atsiradus menkiausiai progai negailestingai žudyti (ne fizinį žmogų, o tik entuziazmo aušinimą). Amakeko patarimą būtina įveikti, padaryti priešingai nei kad jis siekia. Tai geriausias būdas nužudyti amalekinį kritiką – parodyti savo pasiekimų rezultatus! Geriausias priešnuodis prieš Amaleką - tai darbas. Darbas, sako judėjai, kuria stebuklus! 

 

Tačiau, suprantama, tuo visai nenoriu pasakyti, kad drąsių idėjų galima imtis nutrūktgalviškai. Kompetencija yra karalius – dabar ir per amžius. Jums reikia atsirinkti, kas vėsina jūsų entuziazmą. Ar tai daroma tam, kad jūs pamažu pražūtumėte, ar išmintingas žmogus paprasčiausiai nori apsaugoti jus nuo kvailybės. Kaip atsirinkti? Žiūrėkite, kas kalba. Ar tas asmuo yra panašus į „Dviračio žinių“ darbo biržos direktorių, ar tai kompetentingas žmogus ir jums geras pavyzdys?

 

PS Savo vaikams pasakojimą apie Amaleką pabaigiu taip:

Taigi prisiminkime, kad tinginystė siekia jus pražudyti; o darbas kuria stebuklus!