Primenu, kad rytoj skaitau paskaitą apie žydų sėkmės paslaptis. Registruotis – www.webseminarai.lt.

 

FNTT pareigūnų atleidimo skandalas: kaip susigaudyti?

2012 kovo 5 d.

 

Antikorupcijos komisijai paskelbus išvadas įsiplieskė tarpusavio kaltinimų lavina. Kaip šioje košėje susigaudyti? Kas ten iš tiesų buvo, kas meluoja, kur šioje makalynėje geriečiai ir kur blogiečiai? Turbūt kai kam pravers platesnis vaidas. Todėl trumai aprašysiu kas mano supratimu iš tiesų ten vyksta. Iš pradžių kelias dienas gilinausi, atidžiai analizuodamas prieštaringą informaciją. Perskaičiau Antikorupcijos komisijos išvadas ir gerai apsvarsčiau kiekvieną viešą komentarą. Susidėliojo toks vaizdas.

 

Kaip pastebėjo Audrius Nakas iš ekspertai.eu, mūsų Gen. prokuratūra dirba labai gerai kol neprieina iki politinės korupcijos. Tada visos valdžios institucijos tampa stebėtinai impotentiškos ir nesuprantingos.

 

FNTT pareigūnų V.Gailiaus ir V.Giržado istorija prasideda nuo to, kad jie pradėjo keisti šią ilgametę tradiciją. Kaip jie patys teigia, nemalonumai jiems prasidėjo tuomet, kai pradėjo tirti liberalcentristų rėmėjus. Taip pat jie pajudino ir V.Pociūno žūties tyrimą (šis ypač skausmingas VSD, nes visi galai veda į tai, kad veikiausiai saugumiečiai ir bus savo kolegą nužudę). R.Palaitis jiems davė suprasti FNTT vadams, kad čia jie verčiau nepersistengtų.

 

Visi sutinka, kad FNTT yra gerų rezultatų pasiekusi valstybės institucija. Būtent V.Gailiaus ir V.Giržado pastangomis anksčiau ne kartą buvo triuškinos nusikalstamos grupuotės. Net ir įsiplieskus tokiam karštam skandalui niekas nieko bloga neturi pasakyti apie šių pareigūnų darbo kokybę.

 

2011 11 15 pasidėjo „Snoro“ skandalas. Tą dieną „Lietuvos rytas“ išspausdino informaciją apie tai, kad bus uždarinėjamas šis bankas. V.Gailius ir V.Giržadas buvo apkaltinti nutekinę slaptą informaciją, dėl kurios valstybė patyrė 1 mlrd. litų žalos. Vėliau Antikorupcijos komisija išsiaiškino, kad jokio milijardo žalos nepatyrė, tik indėlininkai iš banko suskubo atsiimti 111 mln. litų.

 

Taip pat Antikorupcijos komisija nustatė, kad ta informacija ir tas pasitarimas, iš kurio neva buvo nutekinta informacija (2011 11 14 prokuroro D.Raulušaičio kabinete), visai nebuvo toks slaptas, kai po to mėginama pateikti. Lapkričio 15, tai yra, tą pačią dieną, kai buvo paskelbtas minėtas straipsnis „Lietuvos ryte“, D.Raulušaitis bylą tirti perdavė FNTT.

 

V.Gailius ir V.Giržadas apie „Snoro“ reikalus žinojo jau gerokai anksčiau. Jie pagal tarnybines pareigas buvo supažindinami su reikalais šiame banke. Todėl lapričio 14 dieną pas D.Raulušaitį jie nieko sensacingo neturėjo sužinoti. Tad ir nutekinti informaciją jie galėjo ir gerokai anksčiau, jei būtų sumanę tai padaryti.  

 

Tuo tarpu komisija nustatė, kad D.Raulušaitis pagal savo kompetenciją į šią bylą kištis išvis neturėjo. Tai ne jo sritis. Jis, kaip žinote, susijęs giminystės ryšiais su „Lietuvos ryto“ redaktoriaus pavaduotoju Budriu. Be to, atleistasis gen. prokuroro pavaduotojas Nevėra komisijai sakė, kad jis gavo duomenų, jog informaciją „Lietuvos rytui“ nutekino būtent D.Raulušaitis.

Šią informaciją Nevėra perdavė prezidentės patarėjui J.Markevičiui. Po kiek laiko nebėra išgirdo, kad jis netekęs pasitikėjimo prezidentūroje. Apie prezidentės vaidmenį – šiek tiek vėliau.

 

Taigi valdžiažmogiai pradeda aiškintis, kas nutekino informaciją ir neva pridarė valstybei 1 mlrd. litų nuostolių. Atliekami V.Gailiaus ir V.Giržado patikrinimai melo detektoriumi (poligrafu). Pirmasis tyrimas teigia, kad V.Gailius informacijos nenutekino (tai yra nemeluoja, kad nenutekino), o V.Giržado parodymai rodo, kad meluoja (kad informaciją nutekino). Tada daromas antras patikrinimas, ir dabar jau nustatoma, kad abu pareigūnai meluoja (tai reiškia, kad jie nutekino informaciją).

 

Jei neklystu, būtent tarp šių tyrimų V.Gailiui skambina prezidentė ir reikalauja atleisti jo pavaduotoją V.Giržadą. Tai neteisėta, prezidentė neturi įgaliojimų nurodinėti V.Gailiui ką atleisti ir ką priimti.

 

Net jie V.Gailius ir norėtų tai padaryti, atleisti V. Giržadą nėra teisinio pagrindo. Poligrafo parodymai, kaip sako poligrafo įstatymas, nėra įrodymas, tai tik papildomi duomenys. Įstatymas neleidžia atleisti pareigūno remiantis vien poligrafo parodymais. Todėl V.Galius atsisako atleisti savo pavaduotoją.

 

Vidaus reikalų ministras atima jiems teisę dirbtis su slapta informacija ir atleidžia abu pareigūnus kaip netekusius pasitikėjimo. Tada iš istorija iškyla į viešumą. Jis puola kryžiumi, kad tai daro dėl dviejų Saugumo pažymų ir kad pagal įstatymus jis neturi kito pasirinkimo. Tačiau pagal šias pažymas R.Palaitis atleidinėti pareigūnų neturėjo teisės.

 

Visuomenininkai rengia mitingą prie prezidentūros – jie reikalauja, kad būtų atstatyti pareigūnai į pareigas, ir kad būtų atleistas pats R.Palaitis (beje, tikriausiai žinote, anksčiau klastojęs dokumentus). Prezidentė ne tik kad neleidžia jiems normaliai mitinguoti, bet po to dar ir sako, kad „Palaitis čia ne prie ko“, kad atleistieji statutiniai pareigūnai politikuoja, ir kad už tai jiems galbūt turėtų grėsti baudžiamoji atsakomybė. Labai keista pozicija, nes jei jau pareigūnai atleisti, tai kokie jie statutiniai pareigūnai ir kas jiems draudžia politikuoti? Ir kodėl už tai dar reikia grasinti baudžiamąja atsakomybe?

 

A.Medalinskas, prieš mitingą susitikęs su prezidente, minėjo, kad ji linkusi pritarti V.Gailiaus atleidimui, nes šis „nėra pasistatęs nuosavo namo“. Suprask, jei visi pasistatė, o jis ne, tai jis nieko nesugeba.

 

Komentaras.lt, kurį jums visai neseniai rekomendavau kaip objektyvios informacijos šaltinį, pradėjo pilti didelės koncentracijos dergalus ant mitingo organizatorių. Aiškino, kad tai prorusiškos jėgos, kad jų organizatoriai – jedinstvininkai, kad D. Kuolys – baisus konspiratorius, t.t. Pagrindinis kaltinimas – šie mitinguotojai nori ne teisingumo, o nuversti prezidentę ir įtvirtinti galutinę teisės klano pergalę. Jie buvo dirbantys Kremliui. Čia kalbama apie D.Kuolį, B.Genzelį, R.Ozolą, A.Medalinską, Š.Valentinavičių.

 

Paskelbus Antikorupcijos komisijos išvadas, jas užsipuolė kaip neteisiškas. Komisija atseit apskritai neturėjo teisės aiškintis šios istorijos, nes ten nekalbama apie korupciją. Tas atseit rodo, kaip viskas neteisiškai mūsų valstybėje tvarkoma.

 

Antras gynybos argumentas - sukilo sąmokslininkai, norintys nuversti prezidentę. Prezidentė, kaip žinome, nepaliaujanti kovoja už teisybę ir teisingumą, o ši Antikorupcijos komisija yra sukurpta, kad ją nuverstų. Žmonėmis, kurie atėjo į vasario 22 d. mitingą, pasirodo, buvo klaikiai manipuliuota – iš vakaro mitinguotojai jiems rengė plakatus, reikalaujančius atsistatydinti prezidentę, tačiau komentaras.lt šiuos kėslus paviešino ir jų sąmokslą sužlugdė. Tuo tarpu tie, kurie mitingą organizavo ir jame dalyvavo tik gūžčiojo pečiais – jie tik norėjo pareikalauti, kad būtų atstatyti gerą reputaciją užsitarnavę pareigūnai. Pagrindinis motyvas, kodėl reikėjo taip stengtis – jie užkliudė politinę korupciją.

 

Tad kokios išvados? Pirma, vėl garsiai prabilo tokie kaip E.Kūris ir kiti teisininkai, kurie nuosekliai pasisakinėjo už teisę be teisingumo pedofilijos ir kitose bylose. Mums skalbia smegenis, kad nagrinėti šią istoriją reikia jokiu būdu ne visuomenėje, o pasitikėti sistema. R.Palaitis, neteisėtai atleidęs pareigūnus, ginamas kaip skrupulingai elgęsis pagal įstatymus. Tačiau įstatymus jis grubiai pažeidė.

 

Taip pat naudojamasi aukštais prezidentės reitingais. Visi, kurie už V.Gailių ir V.Giržadą, automatiškai yra prieš prezidentę ir būtinai kėsinasi ją nuversti. Arba, mažų mažiausiai, yra suklaidinti piktavalių organizatorių, tokių kaip aukštos reputacijos D.Kuolys. Tačiau šį kartą mažai abejonių, kad ir pati prezidentė yra įsipainiojusi. V.Gailius pasakoja, kad prezidentė praktikavo „telefoninę teisę“ – tai yra, reikalavo FNTT viršininko atleisti savo pavaduotoją net jei pagal įstatymus jis ir neturi teisės to daryti. Priminsiu, kad telefoninės teisės faktas nėra įrodytas, kol kas tai tik V.Gailiaus pareiškimas.

 

Jei atleidimo priežastis iš tiesų politinės korupcijos narpliojimas, tai D.Grybauskaitė, jei ji iš tiesų praktikavo telefoninę teisę, asmeniškai stengėsi, kad šiems tyrimams sutrukdytų. Šito kol kas niekas nedrįso pasakyti, nes mums pumpuojama baimė būti apkaltintiems ketinimais nuversti prezidentę.

 

Žodžiu, viskas dėliojasi taip, kad D.Grybauskaitė nėra jokia kovotoja su teisėsaugos klanu. Ji galimai mėgino atleisti politinę korupciją narpliojančius pareigūnus.

 

Tačiau padariau ir vieną šviesesnę išvadą – kai visuomenė tapo aktyvesnė, ledai valdžios viršūnėse pajudėjo. Kiek piliečiai aktyvūs - tiek švari mūsų valdžia. Todėl kviečiu prisijungti prie kovo 17 dienos mitingo.

 

O rytoj – prie seminaro: http://webseminarai.lt/zydu-sekmes-paslaptys/