Apie marginalus ir asocialius asmenis valdžioje

2012 rugsėjo 10 d.

 

Manote, kad marginalai ir asocialūs asmenys tik girti šlaistosi pamiškėse? Yra jų ir kur kas respektabilesnėse vietose. Pavyzdžiui, seime, vyriausybėje ar ministerijose.

 

Jei atsiversite terminų žodyną ir pažvelgsite ką reiškia marginalas, tai šio žodžio reikšmė yra asmuo, kuris nevisiškai priklauso visuomenei. Jis ir priklauso visuomenei, ir tam tikra dalimi nepriklauso. Jis yra visuomenės pakraštyje (lot. margo – kraštas). Pavyzdžiui, sociologai kaip marginamų pavyzdžius pateikia narkomanus, kalinius ar pankus.

 

Tačiau marginalai nebūtinai turi būti išoriškai degradavę asmenys Pakanka, kad jie save ar visuomenė juos laikytų santykiniame užribyje. Taip žvelgiant į marginalų gretas neabejotinai galime įrašyti valdančiųjų klaną. Juk jie save paskelbė esantys aukščiau visuomenės! Kaip visuomenininkas galiu iš asmeninės patirties patvirtinti, kad seime politikai su mumis (NTAKK atstovais) visa kaip vengdavo kalbėtis, rengdavo savo komitetų posėdžius taip, kad tik mes apie juos laiku nesužinotume ir neapsilankytume. Kai prezidentei nusiuntėme 263 NVO organizacijų prašymą vetuoti alkoholio reklamos pratęsimo įstatymą, ši atsakė jį kaipmat pasirašydama.

 

Vytautas Rubavičius pastebi, kad mūsų politikai perėmė komunistinės nomenklatūros požiūrį, kad valdyti turi tik partiniai, o kiti turi būti tik valdomi. Vadinasi, jie yra išrinktieji, kurie nuleidžia tiesos šviesą ant masių galvų, o šiems telieka su dėkingumu ją priimti. Kaip neseniai rašiau straipsnyje „Totalitarinės krikščionybės šaknys“, toks mąstymas kyla iš antikinio saulės kulto, kurio pasekėjai yra apšviestieji (illuminati), pažinę galutinę tiesą, o likusiems, jei nori prie šios šviesos prisiliesti, telieka iliuminatais aklai tikėti (iš čia nuostata, kad tikintiems dangus).

 

Tačiau grįžkime prie marginalų. Jei valdantieji patys save stato kaip esančius aukščiau visuomenės, tuomet jie tiksliai atitinka marginalo sąvoką.

 

Toliau dar gražiau. Yra tokia sąvoka asocialus asmuo. Iš įpratimo šią sąvoką taikome tik retai išsiblaivantiems asmenims. Be reikalo. Ji visiškai pritaikoma ir gražiai atrodantiems, maloniai kalbantiems, tačiau iš vidaus degradavusiems asmenims. Pagal žodyną asocialus reiškia „abejingas ar kenkiantis visuomenei“. Kad dauguma politikų ir valdininkų šia prasme yra asocialūs, manau, ilgai dėstyti nereikia. Dar prieš gerą dešimtmetį kažkuris iš Amerikos lietuvių, tapęs seimo nariu (berods, K.Bobelis) yra pasakęs, kad eiliniam seimo nariui nieko nereiškia priimti sprendimą, kuriuo valstybei bus padaryta 10 litų žalos, jei tai reiškia, kad jis už tai asmeniškai gaus 1 litą.

 

Per dešimt metų padėtis pasikeitė. Per alkoholio reklamos draudimo kampaniją įsitikinome, kad jiems nieko nereiškia į kapus nuvaryti tūkstančius žmonių, jei tai reiškia, kad tai leis jiems būti perrinktiems į valdžią ar galimai pasirankioti nemažų kyšių.

 

Žinoma, asocialumas šia prasme egzistuoja ne tik valdančiųjų sluoksniuose. Kai pilietis pareiškia „Aš nesidomiu politika“ jis taip pat garsiai deklaruoja, kas yra asocialus asmuo. Būti asocialiu prieš kurį laiką buvo tapę norma. Dabar tai pasikeitė.

 

Tačiau niekur nepabėgsime nuo to, kad mūsų politinis sluoksnis tapo ypač asocialus. Štai mano vienas pažįstamas anksčiau yra sakęs, kad Darbo partijoje kreivai žiūri į visokius, kurie turi idealistinių polinkių ir nori kažko gero šaliai. Kitas pažįstamas sako, kad Socialdemokratų partijos viduje jokių kalbų apie Lietuvos gerovę nėra – ten visi užsiėmę tuo, kaip pasinaudoti partija savo gerovei susikurti. Manau, ne kitokia padėtis ir kitose sisteminėse partijose.

 

Tad žodžiai „marginalai“ ir „asocialūs asmenys“ gali būti taikomi kalbant apie vadinamąjį „politinį elitą“. Marginalai yra tie, kurie atsiriboja nuo visuomenės, nebenori gyventi jos džiaugsmais ir vargais, o asocialūs asmenys – kuriems neskauda širdies dėl visuomenės bėdų ir kurie yra pasirengę visuomenei kenkti, jei tuo padės sau asmeniškai.

 

Prisegu NTAKK ataskaitą, kaip atskiriems seimo nariams sekėsi balsuoti už alkoholio kontrolės politiką mūsų nuo girtavimo ypač kenčiančioje šalyje.